Усвідомлюємо свої переконання, щоб керувати ними (художник - Анна Соколова)

43. Ефект Пігмаліона

Нами керує те, чого ми не усвідомлюємо
(Олександр Герасимов)

Колись мій друг Сергій Трухімович розповів історію, що змусила переосмислити багато речей.

“Один чоловік провів серію експериментів. Роздав студентам піддослідних мишей. Учасники повинні були щось із тими мишами робити, а миші, відповідно, виходити із лабіринтів.

Науковець прийшов до першої групи студентів зі словами: “Вам істинно пощастило: вам у руки потрапили геніальні миші. Ви їх тренуйте чи ні, займайтеся ними чи ні, вони все одно будуть виходити на волю”. Другим повідомив: ” Що ж, можна вважати, що вам поталанило. Ви отримуєте середніх, добрих мишей. Частина із них вийде із лабіринту, а частина – ні. Це життя!..” Третім, даючи мишей, він скрушно хитав головою: “У вас будуть ось ці миші. Не важливо, чи будете займатися ними. Якщо котрась із них і вийде із лабіринту, то це швидше буде випадком, аніж закономірністю”.

Як ви думаєте, якими були результати експерименту?

Миші-”переможці” такими й залишилися, а миші-”переможені”, звісно, програли. Результат експерименту дорівнює очікуванням експериментатора. Ось і вся суть ефекту Пігмаліона, який описав Роберт Розенталь.

Кожна людина має свої стійкі переконання стосовно укладу у світі. А тепер “живі” історії. Хтось каже: “Для мене завжди є місце на паркувальному майданчику”. І коли б він не приїхав, місце чомусь завжди є або відразу ж звільняється. А інший вважає: “Люди мене постійно дурять”. І його незрозумілим чином обдурюють мало не на кожному кроці. Нами керує те, чого ми не усвідомлюємо. Варто виявляти й усвідомлювати свої переконання. Ті, що нам допомагають, варто зміцнювати, а ті, які стають на заваді у житті, краще змінювати, трансформувати у щось більш корисне.

Приклад переконання, що трансформувалося у часі. “Публічний виступ – це те ж саме, що й спілкування тет-а-тет”. Раніше це переконання звучало по-іншому. Для роботи зі своїми переконаннями можна створити таку табличку: 

Ресурсні переконання Нересурсні переконання Трансформовані переконання
Публічний виступ – це набагато серйозніше, ніж спілкування, а тому це складно. Публічний виступ – це те ж, що й спілкування тет-а-тет.
Я вмію чудово орієнтуватися на місцевості.
Я маю здатність дуже швидко навчатися.
   …  …                                                                                                                                            

Одна дуже побожна жінка звернулася до Бога:

- Боже, я ж так у тебе вірю, чому ж ти змушуєш мене щоденно носити важкі відра з водою через цю високу гору, ти ж можеш зробити, аби гора зникла?!

І Бог їй відповів:

- Якщо так віриш у Мене й Мою силу, то вийди завтра вдосвіта до гори та тричі скажи: “Горо, зникни!” І гора зникне.

Жінка так і зробила. Вийшла на світанку, три рази промовила “заповітні” слова і… нічого не відбулося. Гора стояла, як ні в чому й не бувало.

- Я так і знала!, – вигукнула жінка.

А які переконання у вас? Вони допомагають вам? Чи навпаки?

Якщо хочете почути відповідь на своє запитання або висвітлення певної теми якомога швидше, надсилайте листа, скористувавшись формою ТУТ.

14

Подобається запис? Ставте лайк :)


Comments:

Коментарі