Нам комфортно з людьми, котрі подібні до нас (художник - Катерина Швець)

46. Подібне тягнеться до подібного

«Особисто я люблю
полуницю з вершками,
але риба чомусь любить
хробаків, а тому, коли
я йду на рибалку,
я думаю про те, що
любить риба, а не про те,
що люблю я».
(Приписують різним авторам)

У спілкуванні з людьми подібними на нас можна помітити, що з ними легше контактувати, вони імпонують, подобаються, з ними приємно розмовляти й працювати разом. Такі люди легше сприймають критику, відкриті до змін, активніше прагнуть до участі у загальній справі.

Стан, що виникає між «подібними» людьми, у різних сферах називають по-різному:  бути на одній хвилі, гармонізація, стан рапорту, мати спільну реальність, спільне бачення, бути однодумцями тощо. Розуміння «хвилі» іншої людини і налаштування на неї є ідеєю комфортного співіснування у ділових та особистих стосунках. Подібні люди «зрозумілі» нам і навпаки.

«Закохана пара сидить у ресторані, вони дивляться один одному у вічі, повторюють пози один одного (інтуїтивно), рухи (однаковими жестами піднімають бокали тощо). Вони «відображають» один одного не тільки мовою тіла, а й мовленням. Це – ситуація рапорту. Помічено, що вона пов’язана із однаковою гучністю голосу, схожим темпом мовлення, словесним рядом, жаргоном, зворотами, навіть дихають такі люди в одному ритмі. І тобто це означає, що почуття, думки, інтереси людей знаходяться у гармонії, що вони є опорою один для одного, резонуючи думками, почуттями, вчинками» (із матеріалів «Вікіпедії»)

І дійсно, якщо глянути на подружню пару, яка прожила разом багато років у злагоді, вони навіть візуально стали подібними. Червоною ниткою порозуміння та комфортного співіснування, ефективного спілкування людей, тет-а-тет чи виступів перед великими аудиторіями, є вміння спілкуватися на одній хвилі. А тому варто навчитися «бачити» і  «вимірювати» кожен параметр техніки мовлення вашого співрозмовника, щоб швидше і простіше налагоджувати контакт.

Цей стан часто виникає між людьми несвідомо, а також його можна досягати за власним наміром. Причому якість контакту не відрізняється. Отже, якщо хочеш вести людей за собою, то вмій налаштовуватися на їх хвилю. Саме тут і виникають найбільші казуси тлумачення цієї ідеї. Наслухавшись, що варто бути подібним, люди починають грубо віддзеркалювати пози і жести. Приходить підлеглий до шефа, він має на меті повпливати на нього та займає таке ж положення тілом, як начальник: відкидається на кріслі, закидає ногу на ногу і схрещує руки на грудях. Шефові це з незрозумілих причин не подобається і він просить працівника за двері. Підлеглий гнівається і починає говорити, що насправді ідея подібності є хибною. Так от, бути подібним означає набагато більше і набагато глибше. Крім взаємодії нарівні, існують рольові моделі спілкування згори-знизу: шеф-підлеглий, батьки-діти, продавець-клієнт. Звісно, їх також можна переводити у розмову рівня-рівня, але це варто здійснювати поступово.

Для сприйняття інформації зі світу ми використовуємо кілька каналів сприйняття:

  1. візуальний (зір);
  2. аудіальний (слух);
  3. кінестетичні – тактильний (дотик), ґустаторний (смак), ольфакторний (нюх);
  4. дигітальний (розум).

І саме у такому порядку вони задіюються. Уявіть, що ставите собі за мету донести інформацію до людини. Ви пам’ятаєте, що нам найкраще розмовляти із подібними на нас. Поки що у приміщенні ви самі, та скоро співрозмовник надійде. І ось ви бачите, що людина наближається. Вже здалеку можна роздивитися одяг, ходу, темп рухів, координацію, жестикуляцію і міміку, ще кілька кроків – і можна почути її голос, інтонації, гучність, темп мовлення, чистоту мови і певні професійні терміни чи слова-жаргонізми, відчути людину на запах, а поспілкувавшись, навіть зрозуміти, що у вас спільні цінності та інтереси у житті…

Не обов’язково намагатися стати повним відображенням людини поруч, досить мати спільні точки дотику, а часто цими точками насамперед стають темп мовлення, гучність чи щось іще зовсім банальне. Перші ніж зробити якийсь висновок, найкраще спочатку поспостерігайте за іншими. З боку видно набагато більше. Подивіться на людей, яким комфортно разом, і ви помітите, що вони перегукуються багатьма пораметрами, і навпаки. А далі – лише практика!..

Після цієї статті казати, що ви не можете знаходити підхід до різних людей, категорично заборонено.

Комфортного вам спілкування!

Якщо хочете почути відповідь на своє запитання або висвітлення певної теми якомога швидше, надсилайте листа, скористувавшись формою ТУТ.

6

Подобається запис? Ставте лайк :)


Comments:

Коментарі